Ostrowski CHÓR NAUCZYCIELSKI im. Stanisława Wiechowicza, pracujący pod kierunkiem Janusza Lipińskiego wrócił z Wernigerode, gdzie uczestniczył w bardzo prestiżowym 10. Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym im. Johannesa Brahmsa. Konkurs odbywa się od dwudziestu lat w cyklu dwuletnim i jest przeznaczony dla chórów amatorskich.
Ostrowski zespół, będący jedynym reprezentantem Polski w tym prestiżowym wydarzeniu artystycznym, przystąpił do konkursowej rywalizacji w dwóch kategoriach, prezentując zróżnicowany i jednocześnie bardzo trudny repertuar. W kategorii z muzyka sakralną można było zaprezentować tylko trzy pieśni, których całkowity czas wykonania nie mógł przekroczyć piętnastu minut. Ponadto jedna z nich musiała być autorstwa kompozytora XIX - wiecznego, kolejna kompozytora obecnie działającego i jedna do wyboru. W kategorii sakralnej ostrowski chór wykonał: Tadeusza Szeligowskiego – „Pieśń o Wniebowzięciu”, Antona Brucknera – „Locus iste” oraz Lucjana Laprusa – „Hosannę”. W kategorii z repertuarem dowolnym jedna z pieśni musiała nawiązywać do folkloru kraju, z którego chór pochodził. W tej kategorii wykonaliśmy: pieśń francuskiego renesansu „Il est bel et bon” - Pierra Passereau, „Besame mucho” – Consuelito Velazqueza w przepięknym opracowaniu Jose Galvana oraz polską pieśń ludową w opracowaniu Antoniego Grefa – „Szła dzieweczka”.
Prezentacje konkursowe CHÓRU NAUCZYCIELSKIEGO spotkały się z dużym uznaniem pięcioosobowego, międzynarodowego Jury oraz bardzo szerokiej rzeszy publiczności. W kategorii z muzyką sakralną ostrowski chór oceniony został bardzo wysoko zdobywając ZŁOTY DYPLOM, a w kategorii z repertuarem dowolnym – SREBRNY DYPLOM. Należy jednak dodać, że do „ZŁOTA” w kategorii z repertuarem dowolnym zabrakło 0,13 pkt…
- Osiągnęliśmy bardzo znaczący, międzynarodowy, chóralny sukces. To wszystko dzięki wspólnej, cierpliwej, merytorycznej i wnikliwej pracy, zrozumieniu oraz wzajemnej życzliwości. Ten międzynarodowy sukces potwierdził słuszność artystycznej drogi, którą wspólnie obraliśmy. Stanowi również ważny element motywujący do pracy nad jeszcze głębszym doskonaleniem szerokiego spektrum chóralnych umiejętności – mówi Janusz Lipiński.
Ostrowscy chórzyści wystąpili również w „Koncercie Przyjaźni” wspólnie z ILSENBURG FRAUENCHOR pod dyrekcją Giseli Glaeser. Koncert odbył się w jednej z komnat XII – wiecznego klasztoru „Klosterkirche Ilsenburg”. Nasz występ nagrodzony został owacją na stojąco przez licznie zebraną publiczność, nie obyło się również bez bisu.
Oprócz bardzo obfitego w wydarzenia artystyczne pobytu w Wernigerode był również czas na zwiedzanie tego bardzo urokliwego miasta, a także odpoczynek po niełatwych próbach, występach konkursowych i koncertowych. W drodze powrotnej ostrowscy chórzyści zatrzymując się w Lipsku, zwiedzili m.in. kościół św. Tomasza - miejsce działalności Jana Sebastiana Bacha – i w wyjątkowej akustyce tego miejsca zaśpiewali „Locus iste” Antona Brucknera.
To było pięć bardzo pracowitych, wyjątkowych dni, wypełnionych wspaniałymi dźwiękami śpiewu chóralnego w wykonaniu 32 chórów reprezentujących kilkanaście krajów europejskich, a także Stany Zjednoczone, Chiny, Wietnam, Republikę Południowej Afryki, Meksyk oraz Nigerię.
Wyjazd był możliwy dzięki finansowemu wsparciu: Miasta i Gminy Ostrów Wielkopolski, Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej, Sklejki – Eko S. A., MZO S. A., wielu firm oraz dzięki środkom własnym.
Festiwal odbył się w Wernigerode (Niemcy) w dniach 5 – 9 lipca 2017 r.
Biuro Prasowe