Na przełomie maja i czerwca br. ruszy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2017-2019. W toku postępowania konkursowego wyłoniono realizatora działań, którym została Klinika INVICTA we Wrocławiu. Osoby zamieszkujące na terenie Ostrowa Wielkopolskiego będą mogły skorzystać z dofinansowania zabiegu in vitro w tej placówce. Stosowna umowa między miastem a kliniką została już podpisana.
- Bardzo się cieszę, że władze Ostrowa Wielkopolskiego zdecydowały się pomóc niepłodnym parom w realizacji ich pragnień. Dla ok. 15-20% naszych pacjentów metoda in vitro to jedyna szansa na poczęcie potomstwa. Jednocześnie jest to procedura specjalistyczna, zatem kosztowna. Część par ze względów finansowych ma ograniczony dostęp do takiej terapii, dlatego możliwość uzyskania dopłaty do zabiegu może okazać się bezcenna – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.
Udział w programie będzie wymagał spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja kierowana jest do par bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Warunkiem udziału w programie jest stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Kobieta może mieć maksymalnie 40 lat, choć dopuszcza się warunkowo kwalifikację pacjentek w wieku do 45 lat – w przypadku dobrze rokującej tzw. rezerwy jajnikowej, biorstwa komórek jajowych lub biorstwa zarodków. Istotne jest też potwierdzenie wskazań do leczenia metodą in vitro – jest to rozwiązanie zalecane w przypadku, gdy zastosowanie innych metod nie przynosi skutku lub nie daje dobrych rokowań.
Ostrowski projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5.000 zł do pojedynczej procedury in vitro z własnych komórek rozrodczych partnerów, a także programów z zastosowaniem komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Oznacza to, że pacjenci finansować będą jedynie różnicę między dopłatą z miasta a całkowitym kosztem leczenia.
- To rozwiązanie o tyle korzystne, że umożliwia spersonalizowanie terapii. Możemy uzupełnić podstawowy proces leczenia o badania czy procedury, które zmaksymalizują szanse na uzyskanie ciąży u danej pary – ocenia prof. Łukaszuk
Rekrutacja do programu rozpocznie się od 25 maja br. Pacjenci zainteresowani udziałem w nim powinni skontaktować się z personelem Kliniki INVICTA (telefonicznie: 58 58 58 801 lub przez formularz na stronie: www.klinikainvicta.pl). Po wykonaniu odpowiednich badań i wizycie kwalifikacyjnej, w Urzędzie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wymagane będzie złożenie wniosku kierującego do Programu, celem formalnego zatwierdzenia dofinansowania. Następnie pacjenci będą mogli rozpocząć leczenie. W pierwszym roku z dopłat skorzystać będzie mogło 10 par.