Budynek szkolny z 1866 roku, ul. Królowej Jadwigi 3
Do czerwca 1923 roku mieściła się tutaj ewangelicka szkoła powszechna, od września 1923 do czerwca 1925 i od września 1928 do wybuchu II wojny światowej Szkoła Powszechna im. Królowej Jadwigi. W latach międzywojennych okresowo działały tutaj również inne szkoły.Latem 1920 w budynku stacjonowała jednostka zapasowa Wojska Polskiego, w której służyli Jarosław Iwaszkiewicz i Aleksander Wat oraz kilka innych znanych postaci życia kulturalnego. Jeden z najstarszych budynków szkolnych w mieście służących nadal oświacie.
Latem 1920 roku, podczas kulminacyjnych zmagań wojny bolszewickiej do Ostrowa Wielkopolskiego trafiła jednostka zapasowa 221 ochotniczego pułku piechoty. Wśród żołnierzy był Jarosław Iwaszkiewicz, który pod wpływem rodziny księstwa Woronieckich (był nauczycielem ich synów) latem dwudziestego roku zgłosił się do armii na ochotnika. Jednostkę z początku formowano w cytadeli warszawskiej, później skierowano do dalszego przeszkolenia na możliwie najdalsze zaplecze frontu. Transport polskich żołnierzy wraz z Iwaszkiewiczem dotarł do Ostrowa ok. 20 sierpnia 1920 roku. Zachowało się 13 listów pisarza do matki i sióstr pisanych z Ostrowa. Znane są też listy słynnego kompozytora Karola Szymanowskiego pisane do Iwaszkiewicza z tego samego okresu.
Pisarzowi bardzo spodobał się Ostrów, w chwili euforii namawiał nawet swoją matkę, aby tutaj zamieszkała, swoje siostry zachęcał do podjęcia pracy w miejscowych szkołach, ponieważ brakowało kadry pedagogicznej dla repolonizowanej oświaty.
Grono wojskowych towarzyszy Iwaszkiewicza w Ostrowie stanowiła liczna grupa artystów: Bronisław Romaniszyn (1880-1963), śpiewak operowy, uczeń słynnego J. Reszkego, miał już za sobą występy na estradach koncertowych we Lwowie, Warszawie, Krakowie, Paryżu, Monachium i Norymberdze; Józef Munclinger (1888 – 1955), syn czeskiego muzyka Opery Lwowskiej. Po 1920 r. osiedlił się w Pradze, gdzie został solistą i reżyserem Narodnego Divadla; Adam Kuryłło (1893 – 1970) kompozytor, pedagog, współpracował z Paderewskim i Didurem, zorganizował w Stanach Zjednoczonych polską orkiestrę symfoniczną, z jego inicjatywy powstało w Stanach Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego; Aleksander Wat (1900 - 1967) był wtedy początkującym poetą futurystą.
W okresie międzywojennym w tym budynku działały przejściowo: katolicka szkoła żeńska, szkoła wydziałowa żeńska, szkoła wydziałowa męska, szkoła im. Ewarysta Estkowskiego, wydziałowa szkoła koedukacyjna.
LITERATURA:
- Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta, Poznań - Ostrów Wielkopolski 2005
- Jarosław Iwaszkiewicz, Książka moich wspomnień, Kraków 1957
- Jarosław Iwaszkiewicz, Ludzie i książki, Warszawa 1971
- Jarosław Iwaszkiewicz, Podróże do Polski, Warszawa 1977.
- Jarosław Iwaszkiewicz, Listy z Ostrowa, Ostrów Wielkopolski 1991.
http://www.sp4.nstrefa.pl/informator-szkolny/o-szkole/historia