Zakochajcie się w kulturalnym Ostrowie!
...narodową historię, tradycję wielkopolską, naturalność prowincjonalnego miasta „na kolejowej trasie” – odnajdujemy właśnie w Ostrowie Wielkopolskim. W przytulnych uliczkach, w rynku i kamienicach można odnaleźć ukryte ambicje artystyczne, chęć bycia czymś więcej niż miastem średniej wielkości...
Ostrów Wielkopolski jest znaczącym ośrodkiem kultury i sztuki w południowej Wielkopolsce. Oferta miasta obejmuje propozycje artystyczne o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Na życie kulturalne ma niewątpliwy wpływ tradycja miasta obywatelskiego, skupiająca się w licznych stowarzyszeniach społeczno-artystycznych. Do dziś działają - będące „od zawsze” chlubą miasta - chóry i orkiestry dęte, aktywne Stowarzyszenia: Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Towarzystwo Adoracji Bluesa i Rocka JIMIWAY - TABiR'70, Jazz w Muzeum, Strefa Kultury, Grupa Baletowa „Gwiazda”, Bractwo Kurkowe, związki filatelistów, historyków, Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne, Ostrowskie Towarzystwo Naukowe i inne hobbystyczne.
Istotnym czynnikiem inspirującym twórców jest samo miasto, z jego historią i specyficzną atmosferą. Lecz my - ostrowianie, szukamy też obok wspaniałych dokonań naszych ojców - współczesnych dokonań związanych z kulturą, ze sztuką. W niej właśnie tkwią korzenie – zasady i wartości, które określają etos narodu, podstawy życia społecznego. Kultura czyni człowieka jeszcze bardziej człowiekiem, jeszcze bardziej ludzkim.
Wszystko to - narodową historię, tradycję wielkopolską, naturalność prowincjonalnego miasta „na trasie” - odnajdujemy właśnie w Ostrowie Wielkopolskim. W przytulnych uliczkach, w Rynku, kamienicach, licznych parkach - powstałych przed ponad stu, dwustu laty, można odnaleźć ukryte ambicje artystyczne, chęć bycia czymś więcej niż miastem średniej wielkości. To właśnie jego uroda i atmosfera działa jak wyzwanie. Wielu podjęło to wyzwanie i przez lata lat po dzień dzisiejszy wzbogacają ofertę kulturalną Ostrowa Wielkopolskiego. Są wśród nich na pewno: w chóralistyce Irena Stodolna, która przez długie lata z wielkimi sukcesami prowadziła Chór Męski „Echo” OCK. Obecnie zespołem tym kieruje Andrzej Ryłko. Renata Pacyna, która przejęła batutę po Januszu Lipińskim prowadząc Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza (wcześniej dyrygentem był Jerzy Wojtaszek, który prowadził Chór Nauczycielski przez 27 lat!) Magdalena Nowicka- przejmując dyrygenturę chóru "Lira"po po Łukaszu Naczke a wczesniej po Jadwidze Smog. W orkiestrach dętych : Marian Sikorski – Ostrowska Orkiestra Koncertowa OCK, Robert Matuszewski – i jego Big Band Powiatu Ostrowskiego oraz Saxodeon (wspólnie z Piotrem Słocińskim); w Ostrowie mieszkają czołowi muzycy polskiego rocka: Jacek Jędrzejak, Jarosław Lis i Roman Lechowicz z zespołów „Big Cyc” i „Czarno Czarni” oraz Maciej Balcar, do niedawna wokalista zespołu „Dżem”. W teatrach – Wielisława Dankiewicz - Czajka Pracownia Teatralna NASZ TEATR, Roland Czaczyk PRACOWNIA IMPROOSTRÓW OCK, Dariusz Kępiński – teatr lalkowy MDK ; w plastyce – prof. Tadeusz Gaworzewski, Czesław Woś, Jerzy Wiśniewski, Helena Sawicka, Maria Podskarbi, Józef Bendziecha, Piotr Łopatka, Maria Szeląg, Agnieszka Lisiak Skórka, Krzysztof Ryfa, Barbara Zabłocka, Antoni Szwed, Anna Wikło, Paulina Dobrzyńska; w literaturze - Wojciech Gawłowski, dr Tomasz Gruchot, Aleksandra Kiełb – Szawuła, Witold Banach, dr Jan Galant, Paweł Berkowski; w fotografii – Cezary Janiszewski, Saturnina i Artur Homanowie, Jarosław Grabarek, Jan Jędrzejak, Andrzej Staszok; w tańcu – śp. Alina Janikowska ze słynnym już w świecie zespołem tanecznym „Gwiazda”. Po śmierci śp. Aliny Janikowskiej kierownictwo objęła Patrycja Stendera. MDK, Katarzyna Zaremba, Marika Wojtowicz-Puchalska.
W kulturze odnajdujemy swe korzenie oraz źródło obrony własnej tożsamości. Tak czynili i czynią także dziś Wielcy, na których ostrowskie związki wywarły duży wpływ określając w jakimś stopniu ich dalszą artystyczną drogę. Ostrów Wielkopolski obecny jest więc w twórczości Jadwigi Żylińskiej, Kazimierza Radowicza, Jerzego Ofierskiego, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, Wojciecha Bąka, Mariana Kołodzieja, Jerzego Kujawskiego, Witolda Kujawskiego, Wojciecha Czemplika, Zbigniewa Paluszaka, Zdzisława Dolatowskiego, Marka Jakubka, Tadeusza Piskorskiego, Romana Bąka i Kazimierza Grześkowiaka (kompozytora, poety, piosenkarza, artysty kabaretowego, pisarza, dziennikarza, twórcy muzyki filmowej).
Ostrów Wielkopolski jest miejscem, w którym muzyka wśród innych dziedzin sztuki zajmuje pozycję szczególną. Wizytówką muzyczną są festiwale i cykle koncertowe. Najważniejszy z nich to Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” (odbywający się w Ostrowskim Centrum Kultury oraz w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie), Jazz w Muzeum i nieistniejący już Muzeum Jazz Festiwal (również o renomie międzynarodowej). Przez wiele lat odbywały się Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival” (prezentowane były w Ostrowie Wielkopolskim, Lewkowie i Gołuchowie), obecnie festiwal zapisał się już na stałe na kartach historii), Festiwal „Wszystko jest poezją” (z Ostrowa wywodzi się wspaniały zespół poezji śpiewanej „Stare Dobre Małżeństwo”, obecnie „U studni”), Konfrontacje Chopinowskie, Jesień Chopinowska (od ponad 60 lat) oraz Turniej Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia A. H. Radziwiłła (rozgrywający się również w rezydencji antonińskiej). Ale też jesienny, wspaniały „Jimiway Blues Festiwal”. W kalendarz działań artystycznych wpisały się już inne przedsięwzięcia artystyczne: Międzynarodowy Festiwal „Reggae na Piaskach”, Międzynarodowy Przegląd „Wszyscy śpiewamy na rockowo”, Festiwal Filmowy im. K. Komedy Trzcińskiego Grand Prix Komeda. Imprezy te gromadzą wielu odbiorców z południowej Wielkopolski a nawet róznych zakatków kraju.
Ostrowianie pamiętając o świętach narodowych: 3 Maja i 11 listopada,27 grudnia uroczyście obchodzą również Święto Patrona Miasta św. Stanisława BM, Dni Ostrowa (nieprzerwanie od 1966 roku), Święto Miasta 10 listopada i rocznicy proklamacji „Republiki Ostrowskiej”, Ostrowskie Zaduszki czy Dni Papieskie. Mieszkańcy również chętnie korzystają z zaproszeń na imprezy ogólnomiejskie, integracyjne. A do nich na pewno zaliczyć można te, które skupiają niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy osób – największe wydarzenie interdyscyplinarne Festyn Miejski „majOSTaszki”, Stowarzyszenia , Festyn Rodzinny Konferencji Stowarzyszenia św. Wincentego a’ Paulo.
Nasze miasto posiada prężne środowisko plastyczne. Sztandarową imprezą plastyczną jest Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu (na konkurs każdorazowo nadsyła swe prace kilkuset artystów z kilkudziesięciu krajów świta). Konfrontacji poddają się również plastycy miejscowi podczas środowiskowej cyklicznej wystawy „Jacy jesteśmy” oraz interdyscyplinarne plenery środowiskowe, Galeria Promocyjna.
Dość bogatą sieć instytucji kultury w mieście tworzą: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego (z nowoczesną Biblioteką Główną i pięcioma filiami, z księgozbiorem liczącym ponad 150 tys. Woluminów i Mediateką - przystankiem kultury), Ostrowskie Centrum Kultury (z licznymi dobrymi sekcjami artystycznymi, szczególnie plastycznymi, teatralnymi, tanecznymi; rozwijając swą działalność w trzech budynkach: w d. teatrze miejskim, Kinie „Komeda” oraz otwartym po remoncie Forum Synagoga), Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (z bogatym Gabinetem Grafiki i z ciekawymi zbiorami regionalnymi i biblioteką naukową oraz Muzeum 3D), nowocześnie działająca Galeria Sztuki Współczesnej, wspaniale oddziaływujący na środowisko Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.
Nasze chęci stworzenia czegoś „kulturalnego” wokół siebie zrealizowały się właśnie w Ostrowie: miasto i jego mieszkańcy do nas i my do miasta. I to, co się dzieje twórczego w kulturze ostrowskiej, jest wspólnym naszym dobrem. Naszym działaniom przyświecają słowa Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jana Pawła II Zadaniem sztuki jest niesienie człowiekowi nadziei... Pamiętam o tym codziennie...
Życzymy wszystkim zakochania się w tym mieście. Pozostańcie.... a wtedy zrozumiałe staną się słowa Wojciecha Bąka „o cichym szarym mieście”.
oprac.A Leraczyk 2013 r.
Aktualizacja Wydział Kultury i Kultury Fizycznej i Sportu 2024 r.