IV Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski
Tytuł projektu/zadania:
IV Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski Tytuł projektu/zadania: IV Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski
Źródło dofinansowania: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Wartość projektu: 39 285,73 zł
Wartość dofinansowania: 19 285,73 zł
Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski na realizację każdej z edycji projektu pn. Forum Przyrodniczego Południowej Wielkopolski otrzymała wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kształtowało się ono następująco:
- w 2007 r. na realizację IV edycji forum otrzymała dotację w wysokości 19.285,73 zł,
Kontakt
Biuro Pozyskiwania Środków Zewnętrznych
tel. 62 58 22 314
e-mail: integracja@umostrow.pl
Ośrodek Naukowo-dydaktyczny w Siemianicach koło Kępna był miejscem, w którym odbywała się jesienna edycja IV Forum Przyrodniczego Południowej Wielkopolski, której organizatorem był Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. Forum Przyrodnicze Południowej Wielkopolski było największą w regionie imprezą z dziedziny edukacji ekologicznej. Oferta zajęć skierowana była przede wszystkim do nauczycieli biologii i przyrody oraz przedmiotów pokrewnych, a także do uczniów. W tym roku po raz pierwszy zajęcia terenowe zorganizowane były w cyklu jesiennym i, zgodnie z sugestiami, odbyły się w Ośrodku Naukowo-dydaktycznym w Siemianicach.
Zajęcia dla nauczycieli odbyły się w piątek 5 października 2007 r. Tydzień później (12 października) w zająciach wzieli udział uczniowie. W ramach zajęć odbyła sie wycieczka do pałacu oraz przejazd do rezerwatów w tym także koników polskich, a także zwiedzanie Zespołu Obiektów Edukacji Przyrodniczej.
Udział we wszystkich przedsięwzięciach był bezpłatny.
Jaśniejsze barwy ochrony
Ponad 120 osób wzięło udział w spotkaniu promocyjnym nowego zeszytu Przyrody Południowej Wielkopolski nr 3, które odbyło się 15 czerwca 2007 r. w Ostrowie. - Wierzę w to, że dzięki młodym ludziom, którzy dziś tu uczestniczą przyszłość będzie pisana jaśniejszymi barwami i przestaniemy się obawiać zagrożeń, które niesie świat – powiedział do zebranych Radosław Torzyński, Prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Popularno naukowe wydawnictwo PPW realizowane jest w ramach Forum Przyrodniczego Południowej Wielkopolski największego w regionie przedsięwzięcia z dziedziny edukacji przyrodniczej.
- To pismo, które może się wydawać podobne do poprzednich zeszytów, bo ukazuje się w porównywalnej szacie graficznej, od tego numeru nabiera nowego znaczenia – powiedział Paweł t. Dolata. - Od trzeciego numeru ma charakter periodyku recenzowanego. Każdy artykuł przeszedł przez ręce autorytetów w danej dziedzinie. To oni mieli możliwość wykrywania błędów i udzielania wskazówek. Jest to pismo, które ma zupełnie inny wymiar. Nie zagubiono waloru popularnego, a jednocześnie dodano mu cechy i znaczenie pisma naukowego.
W tym roku odbywa się czwarta edycja Forum Przyrodniczego. Przedsięwzięcie obejmuje zajęcia terenowe wykłady oraz okolicznościowe publikacje. Mimo wyjątkowo wysokiej temperatury na piątkowe spotkanie przybyli nauczyciele i uczniowie z wielu szkół Południowej Wielkopolski. Oprócz bezpłatnie dystrybuowanego wydawnictwa przygotowano dla nich wykład pt. ,,Intymne życie ptaków’’ autorstwa prof. dra hab. Piotra Trojanowskiego.
- Forum jest okazją dla powiększenia swojej wiedzy. Dziękuję nauczycielom za to, że potrafią zainteresować tą problematyką uczniów. Zrozumienie przyrody pozwoli nam z optymizmem patrzeć w przyszłość nie tylko naszego miasta, ale także naszej cywilizacji – mówił R. Torzyński.
Prezydent Ostrowa wręczył specjalne podziękowania wszystkim, którzy merytorycznie, organizacyjnie i finansowo przyczynili się do powstania tego numeru PPW.
Kilkadziesiąt osób skorzystało także z wycieczki terenowej i obserwacji ptaków na Stawach Przygodzickich.
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
15.06.2007 r.